Нова Каховка моє місто Нова Каховка моє місто

Чи може ОСББ вимагати оплату оре

Чи може ОСББ вимагати оплату оре

В ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII (далі — Закон № 417), наведено ряд визначень, а саме:

допоміжні приміщення багатоквартирного будинку– приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення);

спільне майно багатоквартирного будинку– приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;

співвласник багатоквартирного будинку(далі – співвласник) – власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку;

Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України всі власники квартир і нежилих приміщень в багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (в тому числі допоміжні).Тобто право володіння, користування та розпорядження допоміжними приміщеннями мають усі співвласники житлового будинку.

Дане положення закріплене в ст. 5 Закону № 417, відповідно до якої спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників, таким чиномспіввласники багатоповерхового будинкуєвласникамидопоміжних приміщень (якщо мова іде про допоміжні приміщення: колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти та машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери й інші підсобні й технічні приміщення).

Відповідно до рішення Конституційного суду України№ 4-рп/2004від 02.03.2004 р, допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.)передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир(кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків.Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього.Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.

При цьому, якщо Цивільний кодекс дає можливість виділення частки в натурі із спільного майна, то відповідно до ч.2 ст. 5 Закону № 417 такі дії не можливі, спільне майно багатоквартирного будинкуне може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Тобто як бачимо такі приміщення, як комори, підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін., є спільним майном всіх співвласників багатоповерхового будинку.Таким чином для вирішення питань, щодо використаннядопоміжних приміщень, наприклад оренди, такі питання повинні вирішуватись тільки за згодою мешканців будинку, незалежно від того, чи створено ОСББ у такому будинку чи ні. Така згода зазвичай надається загальними зборами мешканців будинку з врахуванням положень ч. 2 ст. 369 ЦК України, а саме розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою усіх співвласників. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена). Але виникне питання щодо сплати податків та визначення частки кожної сторони при отриманні доходів.

Якщо в будинку створено ОСББ, є можливість скористатись ст… 26 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” від 29.11.2001, № 2866-III відповідно до положень якої об’єкти, що належать до спільного майна багатоквартирного будинку, можуть за рішенням загальних зборів об’єднання передаватися в користування, у тому числі на умовах оренди, фізичним та юридичним особам за умови, що не будуть погіршені умови експлуатації багатоквартирного будинку.

Правління ОСББ за дорученням загальних зборів може укласти договір оренди з фізичною або юридичною особою щодо приміщень, які перебувають у спільній власності. Орендар має бути ознайомлений із статутом об’єднання, правами та обов’язками членів об’єднання, тобто в статуті ОСББ повинна бути передбачена така можливість.

Як бачимо варіанти є і вони різні, а яким скористатись вже залежить від волі власників.

Олена Жмуйданович,
юрист м. Київ

12:40
Використовуючи цей сайт, ви погоджуєтеся з тим, що ми використовуємо файли cookie.